512 078 015, 074 811 54 51 info@domnawzgorzu.pl

Atrakcje w okolicy

Piękne położenie w Masywie Śnieżnika w otoczeniu gór i lasów, nie tylko jest naszym atutem wśród noclegów Stronia Śląskiego (patrz tu), ale także daje możliwość wspaniałego wypoczynku o każdej porze roku. Do lasu zaledwie 200 metrów.

Już dwukrotnie otrzymaliśmy wyróżnienie w konkursie na najpiękniejszą posesję w Gminie Stronie Śląskie.

 

Wyciągi narciarskie Wyciągi narciarskie Zalew i plaża Zalew i plaża
Wypożyczalnia rowerów Wypożyczalnia rowerów Wypożyczalnia nart Trasy narciarstwa biegowego
Zabytki Zabytki Trasy rowerowe Trasy rowerowe
Trasy piesze Trasy piesze Wędkowanie, polowanie Wędkowanie, polowanie

TRASY BIEGOWE:

Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika

Stronie Śląskie

To nieuniknione! Jeśli biegówki to twój konik, już po pierwszej wyprawie w rejon Stronia Śląskiego zakochasz się po uszy. Tutejszym szlakom nie sposób się oprzeć – i to przynajmniej z 3 powodów: są malownicze, zadbane, a przy tym wciąż stosunkowo mało przetarte. Cisza, głusza, bliskość gór i magiczna atmosfera wiosek „na krańcu Polski” jak magnes przyciągają poszukiwaczy śnieżnych przygód z różnych zakątków kraju. Trasy są bardzo zróżnicowane, więc niezależnie od stopnia zaawansowania znajdziesz tu coś dla siebie. Do szlifowania biegówkowych manewrów idealnie nadadzą się łatwe pętle np. w Dolinie Pluszcza lub w Dolinie Białej Lądeckiej. Najpiękniejsze szlaki wymagają za to odrobiny umiejętności technicznych – do takich należy m.in. 15-km pętla z Kletna wraz z niezwykle malowniczą Drogą pod Lejami, okrążającą wysoko położoną dolinę rzeki Kamienicy. Widoki po stokroć wynagradzają trud wędrówki. Zobaczysz tu zachwycające krajobrazy Gór Złotych, Bialskich, Rychlewskich, Śnieżnika, a nawet czeskiego Wysokiego Jesionika z Pradziadem. Równie urokliwa trasa zaczyna się w okolicy górnej stacji kolei „Żmija” i przebiega tuż pod szczytem Śnieżnika. Przez ok. 4 km wiedzie wypłaszczonym grzbietem Żmijowca, z którego roztaczają się panoramiczne widoki okolicznych pasm.

Gdyby tego było mało, gdy tylko dopisze zima, sprytnie zlokalizowane łączniki pozwalają narciarzom włączyć się w transgraniczne szlaki Malý i Velký Šengen oraz sieć tras wokół czeskiego schroniska Paprsek. Trasy w okolicy Stronia Śląskiego powstały dzięki dotacjom unijnym we współpracy gminy z Nadleśnictwem Lądek Zdrój. Choć dość rozległy teren obsługiwany jest przez jeden ratrak, łatwo zorientować się, gdzie został założony świeży ślad. Informacje znajdziesz na stronie gminy lub w czeskim serwisie BileStopy. Przed wyprawą zaopatrz się w szczegółową mapę szlaków, którą, na prośbę mailową, UM w Stroniu bezpłatnie wysyła turystom.

Łączna długość tras: ok. 60 km

Szczególnie malownicze trasy: Droga pod Lejami, Grzbiet Żmijowca

Trasy ratrakowane: tak

Możliwość wypożyczenia sprzętu: tak

Więcej informacji: stronie.pl

Góry Bystrzyckie i Orlickie

Międzylesie

Dlaczego warto wybrać ten niezwykły region? Z prostej przyczyny: jak sama nazwa wskazuje, Międzylesie to miejsce wręcz stworzone do uprawiania narciarstwa biegowego. Góry Bystrzyckie i Orlickie dosłownie pękają w szwach od ciekawych tras biegowych, które w dodatku zapewniają zróżnicowaną skalę trudności. Oznacza to, że spełnią one oczekiwania zarówno początkujących, jak i nieco bardziej wymagających biegaczy narciarskich, jednak każda z nich wyklucza większy wysiłek i specjalistyczne przygotowanie do biegania. W zależności od pokrywy śniegowej, wszystkie trasy są przygotowywane i systematycznie utrzymywane przy pomocy skutera śnieżnego z wyciskaczem śladów pod narty biegowe. Region Międzylesia to również kapitalne miejsce do uprawiania amatorskiego narciarstwa biegowego w rodzinnym gronie. Najlepiej odnajdą się tu jednak miłośnicy narciarskich szusów, którzy pragną zgłębić walory przyrodnicze regionu. Na terenie Gminy Międzylesie wyznaczony jest bowiem teren chroniony w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, obejmujący Góry Bielawskie i Masyw Śnieżnika, a także część Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Bystrzyckich i Orlickich. Jeśli natomiast pragniesz poczuć przedsmak zimy i nacieszyć oko rozległymi panoramami Kotliny Kłodzkiej i Masywu Śnieżnika, jako drogę dojazdu do Międzylesia wybierz Autostradę Sudecką. Ta malownicza szosa, prowadząca zobaczami Gór Bystrzyckich, jest uważa za jedną z najpiękniejszych dróg górskich w Polsce.

Łączna długość tras: 26 km

Szczególnie malownicze trasy: Szlaki przecinające obszar „Natura 2000”

Trasy ratrakowane: ślad założony skuterem śnieżnym/p>

Możliwość wypożyczenia sprzętu: tak

Więcej informacji: miedzylesie.pl

Żródło: https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/gdzie-na-biegowki-najpiekniejsze-trasy